Myslete na své zásoby! Od 24.5. do 7.6. jsem na dovolené. Zásilky objednané po 23.5. budou odeslány až 8.6.

Články

Rozšíření sortimentu kratomu

Rozšíření sortimentu kratomu

 

Každý má jiné preference a každému vyhovuje něco jiného, proto jsem rozšířil svou nabídku o kratom od dalších dvou dodavatelů.
V čem se mezi sebou liší? Snad jen v oblasti sběru listů. Jinak se kratom nerozlišuje než na základní 3 barvy, podle způsobu zpracování po utrhnutí zelených listů. Vysvětlení můžete najít třeba zde - Druhy směsí a vysvětlení jejich původu.

 

Momentálně v nabídce najdete jak čisté barvy od každého z dodavatelů, kteří jsou rozlišení názvem oblastí sběru, tak směsi míchané následně u nás v Česku podle konkrétních receptur. Vždy víte, co se k Vám dostává.

Nejvíce rozmanitý kratom je ten s označením Borneo, jelikož je sbíraný po celém rozlehlém ostrově.

Jeho největší řeka se nazývá Kapuas, v jehož povodí se sbírají listy tohoto dodavatele.

Starou klasikou je Kasongan, což je malá oblast v provincii Střední Kalimantan na ostrově Borneo.

 

Druhy můžete vidět v obrázku zde, ale pro přehlednější vysvětlení to máte i v textu:

První slovo značí barvu kratomu
Druhé slovo značí oblast sběru
Třetí slovo značí druh směsi (když chybí, jedná se o čistou barvu)

Green Kasongan/Kapuas/Borneo - 100% zelený
Green Kasongan/Kapuas/Borneo MaengDa - 75% zelený + 25% červený
Green Kasongan/Kapuas/Borneo Super - 75% zelený + 25% bílý

White Kasongan/Kapuas/Borneo - 100% bílý
White Kasongan/Kapuas/Borneo MaengDa - 75% bílý + 25% zelený
White Kasongan/Kapuas/Borneo Super - 50% bílý + 50% zelený

Red Kasongan/Kapuas/Borneo - 100% červený
Red Kasongan/Kapuas/Borneo MaengDa - 75% červený + 25% zelený
Red Kasongan/Kapuas/Borneo Super - 50% červený + 50% zelený

Kapuas dodává velice tmavý fermentovaný, Borneo o něco méně tmavý fermentovaný, a Kasongan světlý nefermentovaný (viz fotky jednotlivých druhů níže).

 

Další "barvy" jsou pak celkem odlišné.
Žlutý kratom v mé nabídce vzniká smícháním 50% zeleného + 25% bílého + 25% červeného.
Zlatý kratom vzniká smícháním 50% červeného + 25% zeleného + 25% bílého.
Hnědý kratom je nejvíce podobný tomu červenému, ale fermentuje se mnohem déle. Z tohoto důvodu má tmavší vzhled a jde daleko za hranice červeného kratomu. Je k dispozici jen od dodavatele z povodí řeky Kapuas

 

Nejaktuálnější laboratorní testy s certifikací obsahu alkaloidů a patogenní nezávadnosti jsou k vidění v tomto článku

Laboratorně testováno!

Dnes už samozřejmostí kratomu prodávaného v našich končinách jsou laboratorní testy, které můžete najít zde:

Testy kratomu od dodavatele z Kasonganu z března 2022:

Green Kasongan - Certificate of Analysis 
White Kasongan - Certificate of Analysis
Red Kasongan - Certificate of Analysis

Testy kratomu od dodavatele z povodí řeky Kapuas z června 2021:

Green Kapuas - Certificate of Analysis

Hodnoty mitragyninu se pohybují v závislosti na druhu kratomu v rozmezí od 1,58% do 1,87%. Hodnota 7-hydroxymitragyninu se pohybuje od 0,003% do 0,01%.

Obsah těžkých kovů, mikrobiologických patogenů & plísní je v normě.

Dopad na hormonální soustavu

Vztah s opioidy může být naprosto pohádkový a bez problémový, a nebo může dlouhodobě ovlivňovat tělo na více frontách, než by si člověk mohl myslet. Jedna z nich je hormonální soustava.

Rostliny nebudou snad nikdy natolik prozkoumané věci abychom jejích účinky mohli nějak generalizovat a na některé věci, které ovlivňují, nebyly ani provedeny přímé studie. Jediné s čím se ve jménu harm-reduction a vlastní informovanosti můžeme spokojit je srovnání těchto rostlin s ostatními opioidy (které mají podobný mechanismus účinku a jsou klinicky zkoumané) a nebo zprávy uživatelů, kteří se napříč rozdílným pohlavím, věkem a životním stylem shodují ve stejných symptomech. Nemůžeme to samozřejmě brát jako dogma, jelikož to přímo neukazuje na dané problémy, ale pokud se nějaký problém vyskytuje u 90% rozdílných uživatelů, tak to minimálně naznačuje jistou korelaci. Tenhle článek pojednává především o dopadu opioidních látek na soustavu pohlavních hormonů.


Je dokázáno, že Mitragyniny působí výrazně na mu-opioidní receptory, podobně jako opioidy. Agonizace těchto receptorů v těle dělá různé věci. Níže je soupis některých z nich.

Nejen snížené libido může být výsledkem změny hypothalamic-pituitary-gonadal (HPG) procesu, který je pro člověka přirozený, a to může být v tomto případě způsobeno opioidy. S větším externím příjmem opioidů do mozku se tento proces, který je zodpovědný za tvorbu gonád (pohlavních hormonů testosteronu a estrogenu) naruší, krátkodobě produkci zvýší, ale hned na to rapidně dlouhodobě sníží.

Působením na tyhle receptory se stimuluje produkce hormonu Prolactin. Zvýšená hladina prolactinu je způsobena celkem běžně velkým množstvím běžných drog / léků, mj. i opioidů. Hyperprolactinaemia (zvýšená hladina prolactinu) je zodpovědná například za laktaci. Když je tohoto hormonu v těle příliš, tak tělo nutí tvořit mateřské mléko i v případě že žena není těhotná nebo zrovna nekojí. Mléko se díky přebytku prolactinu může tvořit i mužům.
Ženy s přebytkem prolactinu mohou zažívat nepravidelnou menstruaci, předčasnou menopauzu, růst prsou, obtížnější otěhotnění.
Muži s přebytkem prolactinu mohou zažívat erektilní dysfunkci, padání vlasů a chlupů, snížené libido, výtok z bradavek, neschopnost tvořit spermie.

Po vysazení opioidů se hladiny pohlavních hormonů vrací do normálu, takže to není nezvratná změna. Pravidelné pauzy jsou velmi doporučovány, aby se jedinec nevystavoval prodloužené vysoké hladině prolactinu v těle, která je nežádoucí. 

Opioidy také ovlivňují tvorbu Luteinizačních hormonů (LH). Zvýšená hladina LH u žen může znamenat problém otěhotnět a nepravidelnou ovulaci, mužům to může snížit libido, snížit testosteron a redukovat svalovou hmotu.

 

 Odkazy k dalšímu čtení:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5858613/  Kratom, an Emerging Drug of Abuse, Raises Prolactin and Causes Secondary Hypogonadism: Case Report

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22786450/  Opioid-induced hypogonadism: why and how to treat it 

https://www.practicalpainmanagement.com/treatments/pharmacological/opioids/ask-expert-should-you-test-treat-opioid-induced-hypogonadism Ask the Expert: Should You Test For and Treat Opioid-induced Hypogonadism?

https://www.reddit.com/r/quittingkratom/comments/7wgdgh/got_blood_test_results_back_testosterone_levels/ Got blood test results back. Testosterone levels are insanely low

https://www.reddit.com/r/quittingkratom/comments/ffw7jh/blood_test_results_low_testosterone/  Blood test results: Low testosterone

https://medlineplus.gov/lab-tests/prolactin-levels/#:~:text=If%20prolactin%20levels%20are%20higher,are%20not%20pregnant%20or%20breastfeeding What does high prolactin levels cause?

https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/hyperprolactinemia-high-prolactin-levels/ Hyperprolactinemia (High Prolactin Levels)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6247214/ The effects of opiate agonists on growth hormone and prolactin release in rats 

https://www.feminus.cz/luteinizacni-hormon-a-jeho-vliv-na-zenske-telo Luteinizační hormon a jeho vliv na ženské tělo 

https://www.reddit.com/r/kratom/comments/4hrb4m/kratom_testosterone_and_prolactin_a_more_in_depth/ Kratom, Testosterone, and Prolactin: A More In Depth Look

https://www.researchgate.net/publication/24245444_The_Impact_of_Opioids_on_the_Endocrine_System The Impact of Opioids on the Endocrine System 

https://link.springer.com/article/10.1007/s40138-019-00194-1 Kratom from Head to Toe—Case Reviews of Adverse Events and Toxicities 

 

V případě, že jste našli nějaké nesrovnalosti nebo máte jakékoli dotazy, neváhejte mně kontaktovat.

 

Článek je napsán čistě pro studijní a výzkumné účely. Nikoho tímto článkem nenabádám ke konzumaci čehokoliv. 

Olej z Černého Kmínu - pomůže nejen při opioidové závislosti

"Vyléčí každou nemoc krom smrti"

Alespoň tak pravil Mohammed v Koránu.

Olej ze semínek Černuchy seté (Nigella sativa) má mnoho účinků na lidské tělo, a uživatelé kratomu jich dost využijí.

Většinu čtenářů asi bude zajímat primárně účinek pro uživatelé kratomu, tak sdělím nejdřív něco na tohle téma, až poté se můžete dočíst všeobecné informace o jeho vlivu na zdraví. Je jich dost. Níže napsaný text vychází z těchto studií a z anekdotálních zpráv uživatelů kratomu jak na českých fórech, tak na Redditu.

Black seed oil (BSO)

Dokáže skvěle pomoci při abstinenci z kratomu. Na látku Thymoquinone (TQ), byly provedeny celkem důkladné studie v souvislosti s odvykáním a snižováním abstinenčních příznaků z užívání morfinu. Mechanismus závislosti na kratomu je dost podobný jako tomu je u morfinu (jedná se o látky s podobným mechanismem účinku), a i podle anekdotických zpráv přináší srovnatelné výsledky. 

Černé semínko - černucha je také známo jako černý kmín nebo semínko baraka (požehnání). Studie potvrzují, že černý kmín má udivující zdravotní výhody. Černucha setá (Nigella sativa) je cenným zdrojem esenciálních mastných kyselin, vitamínů A, B1, B2, C a niacinu a taktéž minerálů jako jsou vápník, draslík, hořčík, železo, selen a zinek. Semínko a olej z něj je také bohatý na steroly, zejména beta-sitosterolu, o němž je známo, že má antikarcinogenní účinky.

Jaké jsou celkové výhody černého semínka?

Černé semínko je úžasná bylina s mnoha příznivými vlivy, zejména dojde-li na udržování silného a zdravého imunitního systému. Je také velmi užitečné pro jedince trpící astmatem a dýchacími potížemi, s oslabeným anebo přecitlivělým imunitním systémem, ledvinovými nebo jaterními problémy, problémy žaludku a trávení, artritidou a oběhovými potížemi, alergiemi, sennou rýmou a akné. Černé semínko je bezpečná a výtečná bylina, kterou může užívat kdokoli. Nemá žádné známé vedlejší účinky a má historii užívání dlouhou několik tisíc let.

 

Co je účinnější: bylina černuchy nebo olej z ní?

Obojí je účinné vlastním způsobem, avšak olej je koncentrovanější. Při používání oleje je však třeba být opatrný na skutečnost, že mnoho výrobků se importuje a mohou být pančovány nebo smíchány s jinými oleji. Některé oleje ze Středního východu jsou extrahovány teplem a hexanem, vedlejším produktem ropy. 

Olej od firmy El Baraka 2002, prodávaný zde, se pyšní vysokým obsahem bioaktivních látek (např. Thymoquinonu), splněním stardardů ISO 9001:2015 (Management kvality), ISO 14001:2015 (Dodržení zásad ochrany životního prostředí při výrobě), ISO 22000:2018 (Zdravotní nezávadnost), ISO 45001:2018 (BOZP) a GMP (Good Manufacturing Practice resources). (Viz přiložené dokumenty níže.)

Černé semínko má za sebou historii jako velmi prospěšná bylina. Mnoho lidí ji používá pro své léčivé vlastnosti, zatímco jiní ji používají pro vyživení své kůže. Black seed olej extrahovaný ze semen, je bezpečný a velmi efektivní. Černé semínko je univerzální bylina, která vám může pomoci s mnoha neduhy.

Nedoporučuje se užívat olej z černého kmínu neředěný nebo nesmíšený. Pokud konzumujete černý olej ze semen sám o sobě, může dráždit trávicí systém.

Použití oleje ze semen černého kmínu není definitivní lék k léčbě jakéhokoli onemocnění nebo nemoci.

Vlastnosti oleje z černého kmínu:

odčervení, imunitní systém, astma, dýchací potíže, ledviny, játra, žaludek, trávení, alergie, péče o poprsí, kosmetické oleje, tělové oleje, pleťové oleje, na vlasy, na vrásky a stárnoucí pleť, na krk i na dekolt, na mastnou i suchou pleť, na zažívací trakt, na srdeční a zažívací trakt, snižuje cholesterol v krvi

Použití:

 • ekzémy
 • akné 
 • plísně
 • masážní oleje
 • horní cesty dýchací
 • imunitní systém
 • zažívací trakt
 • klouby a svaly
 • nespavost a stres
 • srdeční a oběhový systém
 • prevence rakoviny

 

Výživové údaje na 100ml na porci (4,5g)
Energie: 888,8 kcal 40 kcal
Tuky: 100g 4,5g
  z toho mastné kyseliny:
   -nasycené: 16,2g 0,73g
   -mononenasycené 24,4g 1,1g
   -polynenasycené: 56,6g 2,55g
      - z toho kyselina linolová: 51g 2,29g
Sacharidy: 0g 0g
Bílkoviny: 0g 0g
Sůl 0g 0g
Vláknina 0g 0g

 

 

Na látku Thymoquinone (TQ), byly provedeny celkem důkladné studie v souvislosti s odvykáním a snižováním abstinenčních příznaků z užívání morfinu. Mechanismus závislosti na kratomu je dost podobný jako tomu je u morfinu (jedná se o látky s podobným mechanismem účinku), a i podle anekdotických zpráv přináší srovnatelné výsledky. 

TQ (který olej obsahuje v množství 0,07% - 4% hmotnosti) svým chemickým složením napodobuje opioidy, především jeho mechanismus opioidové závislosti a tolerance. Stimuluje opioidní receptory s 45% vazbou na mu-opioidní receptor, který je zodpovědný za systém odměn poskytnutý morfinem.

BSO je jediný neopioidový způsob léčby závislosti na opioidech.

Jedna studie ukazuje, že podávání 500mg 3x denně BSO objektivně zmírnilo abstinenční příznaky až o 63% ve třetí den abstinence, a o 14% ve dvanáctý den léčby.

Další studie, prováděná na myších, se zaměřovala na společné podávání morfinu a BSO, u kterého tohle počínání výrazně snižovalo oxidativní stres a nadprodukci NO způsobené morfinem, což má prsty ve vytváření tolerance a závislosti. Společná aplikace tenhle problém podstatně snižovala. 

Data summary of Nigella sativa and thymoquinone in opioid dependence and ATS (amphetamine type stimulant) issues

Year Data summary of N. sativa and thymoquinone Authors
2008 N. sativa 500 mg reduced the subjective opioid withdrawal symptoms from 63.2 ± 13.57 to 14.56 ± 8.13. Similarly, the objective opioid withdrawal signs were also reduced from the scoring rate of 25.52 ± 3.08 to 7.72 ± 2.35. Sangi et al.
2013 Co-administration of thymoquinone along with morphine significantly inhibited morphine-induced progressive increase in brain MDA level and NO production as well as progressive decrease in brain GSH level and GSH-Px activity. Abdel-Zaher et al.
2014 Plants from the Ranunculaceae family constitute the most effective therapy other than Lamiaceae and Apiaceae plant families in opioid dependent subjects. Tabatabai et al.
2016 Thymoquinone (10 mg/kg- 40 mg/kg) significantly attenuated the withdrawal signs of morphine dependent mice in a dose-dependent manner with a dose of 40 mg/kg significantly greater than 20 mg/kg. Hosseinzadeh et al.
2017 Thymoquinone up-regulated several key genes in the morphine addiction pathway, which are PDE1A, GABRQ, and GNG3 genes. Adnan et al.
2017 The co-treatment of TQ (4.5 mg/kg, 9 mg/kg, and 18 mg/kg) with morphine intraperitoneally in mice significantly decreased the blood urea nitrogen, serum creatinine, and serum nitric oxide levels from mice kidneys. Jalili et al.
2018 TQ was significantly proven to attenuate the morphine-induced cAMP overshoot via a study on morphine withdrawal in U87 glioblastoma cell lines. Liyana et al.
2018 TQ (9 and 18 mg/kg) plus morphine decreased p53 and Bax mRNA expressions Jalili et al.
2018 MDMA-TQ treated group had a significant increase in 5-HT level as compared with the MDMA group Mustafa et al.

 

Olej, který najdete v mé nabídce, jsem vybíral přes rok z mnoha různých zdrojů a po jejich osobním ozkoušení, jsem se rozhodl právě pro tenhle. Dopředu říkám, že to není ten nejlepší olej pod Sluncem, který se dá sehnat, ale pro pravidelné užívání má, podle mě, nejlepší poměr cena:výkon. 
Kdyby měl kdokoliv zájem o ten nejlepší BSO, který jsem byl schopen dohledat ("nejlepší" v ohledu na obsah TQ), stačí mne kontaktovat. Ten se už pohybuje ale v o hodně vyšší cenové relaci.

Společně s Thymoquininem (TQ) se na zdravotních benefitech také podílí Thymohydroquinone (THQ) a thymol.Zdroje:

Thymoquinone: From Nigella sativa to a protective pharmacological compound in managing opioid dependence and amphetamine type stimulant issues - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7395189/

Increased 5-HT Levels Following Repeated Administration of Nigella sativa L. (Black Seed) Oil Produce Antidepressant Effects in Rats -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3951226/

Black seed oil is unreal. Are there any negative side effects? - https://www.reddit.com/r/Supplements/comments/l3l47a/black_seed_oil_is_unreal_are_there_any_negative/

Thymoquinone: A novel strategy to combat cancer: A review - https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332218327549
A review on therapeutic potential of Nigella sativa: A miracle herb - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3642442/
 

 

V případě, že jste našli nějaké nesrovnalosti nebo máte jakékoli dotazy, neváhejte mně kontaktovat.

 Certifikáty o splnění norem:

BSO ISO 9001

BSO ISO 14001

BSO ISO 22000

BSO ISO 45001

BSO GMP

 

Zásady správného skladování

Jak správně skladovat kratom, aby se nezkazil?

 

Ve zkratce: stejně jako mouku.
Tím bych mohl tenhle článek ukončit. Ale jestli si chcete počíst...

Kratomovému prášku vadí snad jen vlhkost, z důvodu možnosti růstu kontaminantů jako jsou plísně, bakterie, kvasinky, a jiné různé breberky.

Světlo (UV záření) tomu nevadí.
Paradoxně k ostatním běžným látkám, mitragyniny pod UV nedegradují. Mitragynin se přeměňuje na 7-hydroxymitragynin. Světlo tomu nevadí, přesto bych doporučoval to nevystavovat přílíšnému Slunci - kvůli teplotě.

Kolísavá teplota nedělá dobře stabilitě jakýmkoliv chemikáliím, v tomhle případě jde o ty alkaloidy.


Jak to teda nejlíp skladovat? Hermeticky uzavřený pytlík, v temnu a v pokojové teplotě (nebo nižší než pokojové. Ale pozor, aby teplota moc nekolísala). That's all.

 
 

V případě, že jste našli nějaké nesrovnalosti nebo máte jakékoli dotazy, neváhejte mně kontaktovat.

 

Článek je napsán čistě pro studijní a výzkumné účely. Nikoho tímto článkem nenabádám ke konzumaci čehokoliv. 

Druhy směsí kratomu a vysvětlení jejích původu

Jakým způsobem vznikne například červený kratom?
Jak to, že v nabídce můžete najít jak čisté barvy, tak mixy?

 

 

V nabídce můžete najít více druhů kratomu, momentálně ze tří zdrojů. Oni sami mi dodávají ale jen čisté barvy (zelená, bílá, červená, hnědá). 

 

 Ptáte se tedy co mají znamenat ty ostatní nabídnuté kratomy?

Odpověď je jednoduchá. Po importování se různé druhy míchají u nás v Česku.

V Indonésii je takovéto mixování běžná praxe u každého farmáře nebo dodavatele. U kratomu neexistují "druhy rostliny". Nelze vypěstovat strom, který bude produkovat jen červené druhy, jen bílé druhy, nebo jen zlaté druhy. Vše pochází z jednoho stromu.

Různé druhy, mnohdy nesoucí názvy oblastí jako Bali, Vietnam, Malay, Thai, nemají s názvem oblasti nic společného, jelikož 99% komerčně pěstovaného kratomu pochází výhradně z Bornea. Bali je turistický ostrov, tam na to není místo. O pěstování ve Vietnamu nikde nenajdete jakoukoliv zmínku. Nelegální je v Malajsii od roku 1952 a v Thajsku je od roku 1979.

Na Redditu je možné se dočíst výpovědi jednoho kratomového nadšence, který se osobně na Borneo vydal, aby si ověřil fakta. Zmiňuje tam, jak se všechny čerstvé listy dovezou na jednom náklaďáku, nijak se nerozlišují, a až po tom co dorazí do fabriky se rozhodne jaký druh/barva kratomu z toho bude.

 

 

 

Rozdělení barev kratomu podle způsobu post-produkce

Zelený kratom - list se suší jeden den na slunci, pak se suší v uzavřených prostorech
Bílý kratom - list se suší déle než jeden den na slunci, pak se suší v uzavřených prostorech
Červený kratom - čerstvé listy se dají do neprodyšných pytlů, zavřou, a v teple se nechají anaerobně fermentovat po dobu 7 dní
Žlutý kratom - v mé nabídce vzniká smícháním 50% zeleného + 25% bílého + 25% červeného
Zlatý kratom - vzniká smícháním 50% červeného + 25% zeleného + 25% bílého
Hnědý kratom - stejný postup jako u červeného, jen se liší doba fermentace: 10 dní

 

Fermentací a vystavením slunečnímu záření se mitragynin přeměňuje na 7-hydroxymitraginin. Více o metabolizaci těchto alkaloidů se můžete volně dočíst na internetu. 

 

 

Genetika


Další podobnou báchorkou
, která se internetem traduje, je pohádka o získání genetiky stromu přímo z té dané oblasti (Vietnam, Thajsko...) a jejího pěstování v Indonésii. Když vezmeme v potaz jak neregulovaný je kratomový průmysl, tak nedává smysl věřit různým dodavatelům dodržující nějaký kodex cti aby uchránili autenticitu téhle a tamté genetiky. Příchod internetu nabídl chudším lidem třetího světa možnost snadného výdělku. Indonésani Vám nabídnou cokoliv o co si jen řeknete, a jelikož "odrůdy" jsou jen výmysl, tak Vám v mnoha případech budou i lhát, jen abyste u nich v obchodě nechali nějaké peníze. Protože když Vám nezalže jeden dodavatel, tak přenechá výdělek druhému dodavateli, své konkurenci, která Vám taky bez rozmyšlení ráda zalže. (Tohle není pravidlem, ale stává se to v +90% případů. Mně bylo zalháno nespočetněkrát, když jsem s tamními prodejci řešil otázky ohledně kratomu, dokud jsem nenarazil na dodavatele, kterým opravdu důvěřuji. I tak je to ale pouze slovo proti slovu.)

Barva žilnatiny

Jestli jste někdy četli něco o spojitosti barvy žilnatiny a výsledného "druhu/barvy" kratomového prášku, tak to je nesmysl a marketingová blamáž. Mýtus, který je rozlezlý všude po celosvětové kratomové komunitě. I já tomu věřil, dokud jsem se v tématu "druhy" nezačal šťourat trochu víc.
Ano, listy mohou mít jinou barvu žilnatiny, ale ta značí jen stáří listů. Nemá to nic společného s výslednou barvou kratomu a jeho efektem.
Nutno jen dodat, že kratomové listy určené pro další zpracování se sbírají až ze starších stromů než jsou 3 roky, nejlépe po 8 letech. V tomto určení by barva žilnatiny něco vypovídala, ale finálního spotřebitele tohle nezajímá, protože obecně se listy sbírají až z těch starších stromů. Takže bychom se zde v Evropě ani neměli setkat s listy, které mají jinak zabarvenou žilnatinu. Žilnatina se dokonce od listů určených k namletí odděluje! Můžete se na trhu ale setkat i s "druhem Stem & Veins", tedy prášku ze stonků a žilek.
Existují variety stromu, které čepele listů mají rohaté, namísto rovných čepelí, tzv. Horned Kratom Leaves.

 

 

Když se listy s různě zbarvenou žilnatinou dostaly pod drobnohled vědců, tak vysledovali, že se nijak drasticky neliší v obsahu a koncentraci obsahových alkaloidů. Tohle alespoň tvrdí Dr. Chris McCurdy, vědec z University of Florida, který je považován za předního světového odborníka zabývajícím se výzkumem kratomu.
https://soundcloud.com/user-216282682/chris-mccurdy-discusses-kratom-strains

Věřte tomu nebo ne, žilnatinu červenou, bílou a zelenou můžeme najít na jednom stromě, dokonce i na jedné větvi. Ve hře je spousta faktorů ovlivňujících kvalitu kratomu, ale to je spíš složení půdy, intenzita slunečního záření, voda, živiny, jestli je období sucha nebo dešťů, než barva žilek.

 

 

 

Další odkazy ke studiu:


Podcast s Dr. Chris Curdy ohledně kratomu a opioidové krizi

Reddit post "The Truth On Strains and Production Personally Witnessed"

 

 

V případě, že jste našli nějaké nesrovnalosti nebo máte jakékoli dotazy, neváhejte mně kontaktovat.

 

 Článek je napsán čistě pro studijní a výzkumné účely. Nikoho tímto článkem nenabádám ke konzumaci čehokoliv. 

6 položek celkem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení