Druhy směsí kratomu a vysvětlení jejích původu

Jakým způsobem vznikne například červený kratom?
Jak to, že v nabídce můžete najít jak čisté barvy, tak mixy?

 

 

V nabídce můžete najít více druhů kratomu, momentálně ze tří zdrojů. Oni sami mi dodávají ale jen čisté barvy (zelená, bílá, červená, hnědá). 

 

 Ptáte se tedy co mají znamenat ty ostatní nabídnuté kratomy?

Odpověď je jednoduchá. Po importování se různé druhy míchají u nás v Česku.

V Indonésii je takovéto mixování běžná praxe u každého farmáře nebo dodavatele. U kratomu neexistují "druhy rostliny". Nelze vypěstovat strom, který bude produkovat jen červené druhy, jen bílé druhy, nebo jen zlaté druhy. Vše pochází z jednoho stromu.

Různé druhy, mnohdy nesoucí názvy oblastí jako Bali, Vietnam, Malay, Thai, nemají s názvem oblasti nic společného, jelikož 99% komerčně pěstovaného kratomu pochází výhradně z Bornea. Bali je turistický ostrov, tam na to není místo. O pěstování ve Vietnamu nikde nenajdete jakoukoliv zmínku. Nelegální je v Malajsii od roku 1952 a v Thajsku je od roku 1979.

Na Redditu je možné se dočíst výpovědi jednoho kratomového nadšence, který se osobně na Borneo vydal, aby si ověřil fakta. Zmiňuje tam, jak se všechny čerstvé listy dovezou na jednom náklaďáku, nijak se nerozlišují, a až po tom co dorazí do fabriky se rozhodne jaký druh/barva kratomu z toho bude.

 

 

 

Rozdělení barev kratomu podle způsobu post-produkce

Zelený kratom - list se suší jeden den na slunci, pak se suší v uzavřených prostorech
Bílý kratom - list se suší déle než jeden den na slunci, pak se suší v uzavřených prostorech
Červený kratom - čerstvé listy se dají do neprodyšných pytlů, zavřou, a v teple se nechají anaerobně fermentovat po dobu 7 dní
Žlutý kratom - v mé nabídce vzniká smícháním 50% zeleného + 25% bílého + 25% červeného
Zlatý kratom - vzniká smícháním 50% červeného + 25% zeleného + 25% bílého
Hnědý kratom - stejný postup jako u červeného, jen se liší doba fermentace: 10 dní

 

Fermentací a vystavením slunečnímu záření se mitragynin přeměňuje na 7-hydroxymitraginin. Více o metabolizaci těchto alkaloidů se můžete volně dočíst na internetu. 

 

 

Genetika


Další podobnou báchorkou
, která se internetem traduje, je pohádka o získání genetiky stromu přímo z té dané oblasti (Vietnam, Thajsko...) a jejího pěstování v Indonésii. Když vezmeme v potaz jak neregulovaný je kratomový průmysl, tak nedává smysl věřit různým dodavatelům dodržující nějaký kodex cti aby uchránili autenticitu téhle a tamté genetiky. Příchod internetu nabídl chudším lidem třetího světa možnost snadného výdělku. Indonésani Vám nabídnou cokoliv o co si jen řeknete, a jelikož "odrůdy" jsou jen výmysl, tak Vám v mnoha případech budou i lhát, jen abyste u nich v obchodě nechali nějaké peníze. Protože když Vám nezalže jeden dodavatel, tak přenechá výdělek druhému dodavateli, své konkurenci, která Vám taky bez rozmyšlení ráda zalže. (Tohle není pravidlem, ale stává se to v +90% případů. Mně bylo zalháno nespočetněkrát, když jsem s tamními prodejci řešil otázky ohledně kratomu, dokud jsem nenarazil na dodavatele, kterým opravdu důvěřuji. I tak je to ale pouze slovo proti slovu.)

Barva žilnatiny

Jestli jste někdy četli něco o spojitosti barvy žilnatiny a výsledného "druhu/barvy" kratomového prášku, tak to je nesmysl a marketingová blamáž. Mýtus, který je rozlezlý všude po celosvětové kratomové komunitě. I já tomu věřil, dokud jsem se v tématu "druhy" nezačal šťourat trochu víc.
Ano, listy mohou mít jinou barvu žilnatiny, ale ta značí jen stáří listů. Nemá to nic společného s výslednou barvou kratomu a jeho efektem.
Nutno jen dodat, že kratomové listy určené pro další zpracování se sbírají až ze starších stromů než jsou 3 roky, nejlépe po 8 letech. V tomto určení by barva žilnatiny něco vypovídala, ale finálního spotřebitele tohle nezajímá, protože obecně se listy sbírají až z těch starších stromů. Takže bychom se zde v Evropě ani neměli setkat s listy, které mají jinak zabarvenou žilnatinu. Žilnatina se dokonce od listů určených k namletí odděluje! Můžete se na trhu ale setkat i s "druhem Stem & Veins", tedy prášku ze stonků a žilek.
Existují variety stromu, které čepele listů mají rohaté, namísto rovných čepelí, tzv. Horned Kratom Leaves.

 

 

Když se listy s různě zbarvenou žilnatinou dostaly pod drobnohled vědců, tak vysledovali, že se nijak drasticky neliší v obsahu a koncentraci obsahových alkaloidů. Tohle alespoň tvrdí Dr. Chris McCurdy, vědec z University of Florida, který je považován za předního světového odborníka zabývajícím se výzkumem kratomu.
https://soundcloud.com/user-216282682/chris-mccurdy-discusses-kratom-strains

Věřte tomu nebo ne, žilnatinu červenou, bílou a zelenou můžeme najít na jednom stromě, dokonce i na jedné větvi. Ve hře je spousta faktorů ovlivňujících kvalitu kratomu, ale to je spíš složení půdy, intenzita slunečního záření, voda, živiny, jestli je období sucha nebo dešťů, než barva žilek.

 

 

 

Další odkazy ke studiu:


Podcast s Dr. Chris Curdy ohledně kratomu a opioidové krizi

Reddit post "The Truth On Strains and Production Personally Witnessed"

 

 

V případě, že jste našli nějaké nesrovnalosti nebo máte jakékoli dotazy, neváhejte mně kontaktovat.

 

 Článek je napsán čistě pro studijní a výzkumné účely. Nikoho tímto článkem nenabádám ke konzumaci čehokoliv. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení