Dopad na hormonální soustavu

Vztah s opioidy může být naprosto pohádkový a bez problémový, a nebo může dlouhodobě ovlivňovat tělo na více frontách, než by si člověk mohl myslet. Jedna z nich je hormonální soustava.

Rostliny nebudou snad nikdy natolik prozkoumané věci abychom jejích účinky mohli nějak generalizovat a na některé věci, které ovlivňují, nebyly ani provedeny přímé studie. Jediné s čím se ve jménu harm-reduction a vlastní informovanosti můžeme spokojit je srovnání těchto rostlin s ostatními opioidy (které mají podobný mechanismus účinku a jsou klinicky zkoumané) a nebo zprávy uživatelů, kteří se napříč rozdílným pohlavím, věkem a životním stylem shodují ve stejných symptomech. Nemůžeme to samozřejmě brát jako dogma, jelikož to přímo neukazuje na dané problémy, ale pokud se nějaký problém vyskytuje u 90% rozdílných uživatelů, tak to minimálně naznačuje jistou korelaci. Tenhle článek pojednává především o dopadu opioidních látek na soustavu pohlavních hormonů.


Je dokázáno, že Mitragyniny působí výrazně na mu-opioidní receptory, podobně jako opioidy. Agonizace těchto receptorů v těle dělá různé věci. Níže je soupis některých z nich.

Nejen snížené libido může být výsledkem změny hypothalamic-pituitary-gonadal (HPG) procesu, který je pro člověka přirozený, a to může být v tomto případě způsobeno opioidy. S větším externím příjmem opioidů do mozku se tento proces, který je zodpovědný za tvorbu gonád (pohlavních hormonů testosteronu a estrogenu) naruší, krátkodobě produkci zvýší, ale hned na to rapidně dlouhodobě sníží.

Působením na tyhle receptory se stimuluje produkce hormonu Prolactin. Zvýšená hladina prolactinu je způsobena celkem běžně velkým množstvím běžných drog / léků, mj. i opioidů. Hyperprolactinaemia (zvýšená hladina prolactinu) je zodpovědná například za laktaci. Když je tohoto hormonu v těle příliš, tak tělo nutí tvořit mateřské mléko i v případě že žena není těhotná nebo zrovna nekojí. Mléko se díky přebytku prolactinu může tvořit i mužům.
Ženy s přebytkem prolactinu mohou zažívat nepravidelnou menstruaci, předčasnou menopauzu, růst prsou, obtížnější otěhotnění.
Muži s přebytkem prolactinu mohou zažívat erektilní dysfunkci, padání vlasů a chlupů, snížené libido, výtok z bradavek, neschopnost tvořit spermie.

Po vysazení opioidů se hladiny pohlavních hormonů vrací do normálu, takže to není nezvratná změna. Pravidelné pauzy jsou velmi doporučovány, aby se jedinec nevystavoval prodloužené vysoké hladině prolactinu v těle, která je nežádoucí. 

Opioidy také ovlivňují tvorbu Luteinizačních hormonů (LH). Zvýšená hladina LH u žen může znamenat problém otěhotnět a nepravidelnou ovulaci, mužům to může snížit libido, snížit testosteron a redukovat svalovou hmotu.

 

 Odkazy k dalšímu čtení:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5858613/  Kratom, an Emerging Drug of Abuse, Raises Prolactin and Causes Secondary Hypogonadism: Case Report

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22786450/  Opioid-induced hypogonadism: why and how to treat it 

https://www.practicalpainmanagement.com/treatments/pharmacological/opioids/ask-expert-should-you-test-treat-opioid-induced-hypogonadism Ask the Expert: Should You Test For and Treat Opioid-induced Hypogonadism?

https://www.reddit.com/r/quittingkratom/comments/7wgdgh/got_blood_test_results_back_testosterone_levels/ Got blood test results back. Testosterone levels are insanely low

https://www.reddit.com/r/quittingkratom/comments/ffw7jh/blood_test_results_low_testosterone/  Blood test results: Low testosterone

https://medlineplus.gov/lab-tests/prolactin-levels/#:~:text=If%20prolactin%20levels%20are%20higher,are%20not%20pregnant%20or%20breastfeeding What does high prolactin levels cause?

https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/hyperprolactinemia-high-prolactin-levels/ Hyperprolactinemia (High Prolactin Levels)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6247214/ The effects of opiate agonists on growth hormone and prolactin release in rats 

https://www.feminus.cz/luteinizacni-hormon-a-jeho-vliv-na-zenske-telo Luteinizační hormon a jeho vliv na ženské tělo 

https://www.reddit.com/r/kratom/comments/4hrb4m/kratom_testosterone_and_prolactin_a_more_in_depth/ Kratom, Testosterone, and Prolactin: A More In Depth Look

https://www.researchgate.net/publication/24245444_The_Impact_of_Opioids_on_the_Endocrine_System The Impact of Opioids on the Endocrine System 

https://link.springer.com/article/10.1007/s40138-019-00194-1 Kratom from Head to Toe—Case Reviews of Adverse Events and Toxicities 

 

V případě, že jste našli nějaké nesrovnalosti nebo máte jakékoli dotazy, neváhejte mně kontaktovat.

 

Článek je napsán čistě pro studijní a výzkumné účely. Nikoho tímto článkem nenabádám ke konzumaci čehokoliv. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení